انجمن صنفی کارفرمایی صنعت آبلیمو ایران

شماره ثبت: 369-3/2-32

شنبه 2 آذر ماه 1398  -  Saturday, November 23, 2019
اخبار مرتبط
پیوندهای مفید
آمار بازدید

از نشانگر‌های رنگی روی بسته‌بندی مواد غذایی چه می‌دانید؟

سه شنبه 1398/03/21

از نشانگر‌های رنگی روی بسته‌بندی مواد غذایی چه می‌دانید؟

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره نشانگر‌های رنگی درج شده بر روی بسته بندی‌های مواد غذایی توضیح داد.

کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در نشست خبری با موضوع بسیج ملی کنترل فشار خون، درباره برچسب‌های نشانگر رنگی بر روی بسته بندی محصولات غذایی اظهار کرد: یکی از اقدامات بسیار مثبتی که در کشور ما عملیاتی شد، درج برچسب‌های نشانگر رنگی بر روی بسته بندی محصولات غذایی است؛ ایران، اولین کشوری است که در آن به‌صورت تقریبی بر روی تمامی فرآورده‌های غذایی بسته بندی شده، برچسب‌های رنگی نشانگر تغذیه‌ای درج می‌شود.
 وی ادامه داد: این موضوع به صورت اجباری در صنعت غذایی پیگیری شده و بر روی تمامی محصولات غذایی بسته بندی شده، این نشانگر الصاق می‌شود. سایر کشور‌ها که این اقدام را انجام داده اند، پوشش کاملی نداشته و این امر به صورت کامل محقق نشده است.
۴ ماده‌ که در هنگام مصرف خوراکی‌ها باید به آن دقت شود
 رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت بیان کرد: در این نشانگر‌های رنگی تغذیه ای، میزان مصرفی چهار ماده نمک، چربی، چربی ترانس و قند‌های ساده در تمامی محصولات وارداتی و تولید داخل مشاهده می‌شود اما در کشور ما تنها پنج درصد افراد جامعه از این موضوع مطلع بوده و خرید محصولات غذایی را با توجه به نشانگر‌های رنگی الصاق شده بر روی بسته بندی محصولات غذایی، انجام می‌دهند. در این زمینه فرهنگ سازی نشده و اطلاع رسانی کافی نیز صورت نگرفته است و هنوز این برچسب‌های رنگی، بر خرید مردم نفوذ کافی نداشته است.
 جهانپور در پایان تصریح کرد: در این نشانگرها، به صورت دقیق، نشان داده شده است که در یک واحد مصرفی از محصول، چه میزان، قند، نمک، چربی و چربی ترانس، استفاده شده است. در این نشانگر، از سه رنگ زرد و سبز و قرمز استفاده شده است. رنگ قرمز نشان دهنده بالا بودن میزان دریافتی از هر کدام از چهار مواد ذکر شده بوده و رنگ زرد حد متوسط و رنگ سبز، حد ضعیف را نشان می‌دهد.


منبع: فودنا

ثبت دیدگاه

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن کارفرمایی صنعت آبلیمو ایران می باشد