انجمن صنفی کارفرمایی صنعت آبلیمو ایران

شماره ثبت: 369-3/2-32

دو شنبه 1 بهمن ماه 1397  -  Monday, January 21, 2019

معدوم‌سازی بیش از ۱۴۰ تن مواد غذایی فاسد در سال ۹۶

یکشنبه 1396/12/27

معدوم‌سازی بیش از ۱۴۰ تن مواد غذایی فاسد در سال ۹۶

رییس سامانه بهداشت ۱۹۰ وزارت بهداشت از معدوم‌سازی بیش از ۱۴۰ تن انواع مواد غذایی فاسد، غیرقابل مصرف و تاریخ گذشته در سال ۱۳۹۶ خبر داد.

 محراب آقازاده با بیان اینکه در سال ۱۳۹۶، بیش از دو میلیون بار  با تلفن شکایت‌های مردمی سامانه بهداشت ۱۹۰ تماس گرفتند، ادامه داد: از این میان بیش از ۷۶ هزار مورد شکایت و گزارش در زمینه تخلفات بهداشتی ثبت شده است. بیشترین شکایت‌ها از دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی با ۱۲ درصد، مشهد با ۱۲ درصد، دانشگاه علوم پزشکی ایران با ۱۱ درصد و شیراز و اصفهان هر دو با هشت درصد و از شهرهای تهران، مشهد، کرج، اصفهان، شیراز، قم و یزد بوده است.

وی ادامه داد: شکایت از اماکن مسکونی دارای فعالیت غیر مجاز و غیر بهداشتی با ۱۳ درصد، نانوایی‌ها ۱۰ درصد، اغذیه فروشی و ساندویچ و پیتزا ۱۰ درصد، سلف سرویس و رستوران هشت درصد و بقالی و سوپرمارکت نیز هشت درصد در صدر اخبار این سامانه قرار گرفتند. بیشترین مورد شکایت نیز از عرضه مواد غذایی صنفی سنتی فاسد با ۱۰ درصد، دفع غیر بهداشتی فاضلاب با شش درصد و عرضه مواد غذایی بسته بندی شده فاقد تاریخ مصرف معتبر شش درصد بود.

آقازاده همچنین اضافه کرد: اقدامات قانونی معمول در زمینه این شکایت‌ها منجر به رفع نقص ۱۷ درصد، مکاتبه و معرفی به مراجع قضایی به میزان ۱۵ درصد، ابلاغ اخطار و ارائه مهلت رفع نواقص غیر بحرانی به میزان ۱۴ درصد، تحویل اخطار ۴۸ ساعته جهت غیرفعال‌سازی و رفع نواقص بحرانی به میزان پنج درصد، معدوم‌سازی مواد غذایی به میزان چهار درصد و تحویل اخطار ۴۸ ساعته برای نواقص غیر بحرانی به میزان سه درصد شد.

وی ادامه داد: اخبار و شکایات مربوط به مواد غذایی فاسد، تاریخ مصرف گذشته و غیر قابل مصرف، منجر به کشف، جمع آوری و معدوم سازی بیش از ۱۴۰ هزار کیلوگرم کالاهای آسیب رسان به مصرف کننده شد. این مواد غذایی بیشتر  شامل انواع شیرینی‌جات، سوسیس و کالباس، انواع ترشیجات، انواع نوشیدنی‌ها، انواع تنقلات، انواع فراورده‌های گوشتی و پروتئینی، انواع لبنیات و غیره شده است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، رییس سامانه بهداشت ۱۹۰ با اشاره به رضایتمندی ۹۴ درصدی مردم از این سامانه، افزود: سامانه بهداشت ۱۹۰ به طور شبانه‌روزی در تمام ایام هفته و با توجه به آغاز سفرهای نوروزی، آماده دریافت شکایت‌های مردمی در زمینه موضوعات مختلف بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای از جمله تخلفات اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی مانند رستوران‌های شهری و بین راهی، هتل‌ها و مسافرخانه‌ها است. هموطنان می‌توانند از  نقاط مختلف کشور با شماره تلفن ۱۹۰  با این سامانه تماس گرفته و شکایات بهداشتی خود را مطرح کنند تا در اسرع وقت به آنها رسیدگی شود.
منبع: ایسنا

ثبت دیدگاه

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن کارفرمایی صنعت آبلیمو ایران می باشد